לייעוץ ראשוני ללא התחייבות פנו אלינו

  תקן 1220/11

  זה אמנם נשמע כמו שורת מספרים סתומה אבל למעשה תקן 1220/11 היא בדיקה מצילת חיים, לא פחות. מדובר בתקן שמהותו בדיקה ותחזוקה של מערכות כיבוי אש ולכן הוא כל כך קריטי. בכתבה הבאה נסביר לעומק את המושג תקן 1220/11.

   

   זה כתוב בתקנים

   

  תקן 1220 בכללותו נוגע למערכות התראה וכיבוי אש. חלק 3 של התקן מגדיר אילו מבנים ציבוריים ופרטיים מחויבים על פי החוק בהתקנת המערכות, על פי דרישותיהם של רשות הכבאות, חברות הביטוח, יועץ בטיחות וגורמים נוספים. תקן 1220/11 הוא המשך ישיר לחלק זה (אמנם לא במספר הסידורי אך כן במהות) וקובע מהן הבדיקות ואמצעי התחזוקה התקופתיים שיש לבצע למערכות ההתראה וכיבוי האש השונות. חשוב להדגיש שכל התקנים מקורם במכון התקנים הישראלי ולכן מילוי קפדני שלהם הוא בגדר חובה חוקית ולא המלצה.

   

  מה כוללת ביקורת האש?

   

  ביקורת גילוי אש שלנו על פי תקן 1220 כוללת בדיקה מקיפה של כל המערכות הנחוצות. סדרת הבדיקות כוללת את הסעיפים הבאים: בדיקת חייגן, בדיקת גלאי עשן וחום, בדיקת צופרים ומערכת אזעקה, בדיקות תקינות חיבור, בדיקת ניתוק חשמל בזמן שריפה ובדיקת תקינות רכזות גילוי אש. בנוסף נעשית בדיקה לשאלה האם בוצע שינוי במבנה (מכיוון ששינוי במבנה עשוי להוביל לצורך בשינוי במערכות כיבוי האש). נוסף על הבדיקה לפי התקן נעשית גם בדיקה ויזואלית של כלל המערכות שמטרתה היא מתן אמצעי בטיחות נוסף שמוודא את תקינותן.

  עוד בדיקה חשובה מעבר לסך הבדיקות היחידות היא הבדיקה הסינכרונית שמוודאת שכל המערכות פועלות יחדיו כראוי באופן סימולטני.

   

  למתי תרצו את הביקורת שלכם?

   

  ביקורת אש על פי תקן 1220/11 נעשית באופן תקופתי כל חצי שנה או לאחר שיפוצים או שינויים במבנה. מומלץ להזמין את הבדיקה מראש ולאחר כל בדיקה לקבוע טנטטיבית ביקורת נוספת בעוד חצי שנה בדיוק. כאשר משפצים את המבנה חשוב להגדיל ראש ולזכור את עניין ביקורת האש שהיא תנאי מחייב לשיפוץ מבנה נכון לפי התקנים.

   

  רק לעבור את המבחן

   

  כמו כל מבחן, גם בביקורת אש קיימת אופציה של כישלון. במקרה ולא עוברים את הבדיקה הרי שקיימת בעיה רצינית באחת (או יותר) מהמערכות הנבדקות. מדובר בעניין הגיוני שכן לכל מערכת יש בלאי כלשהו.

  רוב החברות המבצעות ביקורות אש מציעות גם שירותי תיקון ושיפוץ מערכות. לכן במידה ולא עוברים את הבדיקה, ניתן להזמין את טכנאי החברה לבצע תיקונים הכרחיים. לאחר שתוקנו הכשלים שנמצאו אפשר לעשות מבדק חוזר לפי תקן 1220/11 שיוודא שהמבנה אכן עומד בכללי בטיחות האש של ישראל.

  אמנם מדובר בעוד סידור שמתווסף לרשימת המשימות הענקית של בעלי מבנה, אך אין ספק שמדובר בעניין חשוב במיוחד. בדיקה תקופתית לפי התקן היא גורם רב משמעות אשר עשוי להציל חיים במקרי חירום

  השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם:

  Call
  Mail
  אקסטרה דיגיטל - קידום אתרים
  Call Now Button