לייעוץ ראשוני ללא התחייבות פנו אלינו

ספרינקלרים

מה הם מתזי מים / מערכות ספרינקלרים?

מערכת ספרינקלרים מבוססת על עקרון הפעולה שבו קיימת טמפרטורה קבועה מראש (לרוב, 68 מעלות) במידה שהטמפרטורה במבנה שבו מותקנת המערכת עולה על טמפרטורה זו, באופן מיידי פורצים מהספרינקלרים המים או חומר כיבוי אחר, במטרה לתת מענה אוטומטי ומיידי במקרים של פריצת אש במבנה. במרבית המקרים, כאשר מדברים על “ספרינקלר”, האסוציאציה האוטומטית הראשונה שעולה בראש היא של מתזי מים, אולם, במקומות מסוימים (אזורים רגישים למים או אזורים בהם המים עלולים להחמיר את המצב) נעשה שימוש גם בספרינקלרים המתיזים גז מיוחד או אבקה יבשה או פולטים אוויר בלחץ גבוה. כל מערכות הספרינקלרים בנויות מרשת צינורות העוברים במבנה, מראשי הספרינקלר שמכסים את החללים ומספקים הגנה לחדרים במבנה וממקור החומר המשמש לכיבוי השריפה.

 

מערכות ספרינקלרים ( מתי מים ) - מיגון אלקטרוניקה

 

איך עובד הספרינקלר – מתזי מים

ראשית, ראוי לציין, כי, לרוב, בעת שריפה, לא כל מתזי המערכת ייפתחו במקביל, אלא יעשו זאת בצורה מדורגת, על פי התכנון. הסיבה לכך היא עקרון הפעולה של הספרינקלר, אותו מייד נסביר.

בתוך כל אחד מהספרינקלרים קיימת קפסולה שקופה שבה נוזל אדום (נוזל שבסיסו גליצרין). כשהחום בחלל בו נמצא הספרינקלר מגיע לטמפרטורה מסוימת, הנוזל שבקפסולה גורם להתפוצץ ובכך, פותח את מעבר המים מהספרינקלר לכיוון האש, בפיזור שווה של הלוחית המותקנת בתחתית הספרינקלר. מקור המים לספרינקלרים הוא, לרוב, קו המים הראשי של המבנה, אבל במידה שהלחץ הנדרש להתזה אינו קיים, תידרש משאבה להגברתו.

 

תכנון והתקנת מערכות ספרינקלרים - מיגון אלקטרוניקה

 

מדוע מתקינים ספרינקלרים?

ברור לגמרי כי התשובה הראשונה לשאלה זו היא ההגנה על חיי אדם ואף על הרכוש במקרים של שריפה. התשובה השנייה, פרקטית מעט יותר – עבור בתי עסק ומוסדות מסוימים, בלתי אפשרי לקבל רישוי (רישיון הפעלה או רישיון עסק) ללא התקנת מערכת ספרינקלרים. הדבר מעוגן בחוק ונבחן בפועל בשטח, אצל העסקים המחויבים בכך.

 

התקנה ותחזוקת מערכות ספרינקלרים מתקדמות - מיגון אלקטרוניקה

 

איך מתקינים את מערכות הספרינקלרים?

מאחר ותכנון, התקנת ספרינקלרים, הזזת ספרינקלרים ואף תחזוקת ספרינקלרים עלולים להוות את ההבדל בין חיים למוות, אף אחד מהשלבים הללו אינו פשוט והם כולם חייבים להיות מבוצעים על ידי מומחים המנוסים בתחום גילוי וכיבוי אש.

 

סוגי ספרינקלרים

 

  • מערכות מתזים רטובות

המערכות הרגילות והסטנדרטיות הפועלות במרבית המקומות. עובדות על עקרון הקפסולה בעלת הנוזל האדום, התנפצותה והתזה המים.

  • מערכות Pre Action

מערכות Pre Action הן מערכות כיבוי אש המבוססות על מים, אבל, בכ”ז, מיועדות למקומות הרגישים למים. בשל כך, המערכות הללו פועלות על בסיס מערכת אבטחה כפולה (ירידת לחץ האוויר הדחוס במערכת + גילוי עשן) כדי למנוע פריצת מים מתוך הספרינקלרים שלא לצורך.

  • מערכות מתזים יבשות

מערכת מתזים יבשה עושה שימוש באוויר בלחץ גבוה, באבקה או בגז מיוחד ולא במים, בניגוד כמו למערכות מתזים רטובות הנפוצות והסטנדרטיות. מערכות אלה מופעלות ע”י שני גלאי אש מסונכרנים שרק לאחר ‘הסכמה’ ביניהם קיומה של שריפה, תחל מערכת הכיבוי לפעול.

  • מערכות מתזים להצפה

מערכת המזרימה מים או קצף ומופעלת עם שסתום חשמלי על בסיס גלאים. המערכת מפעילה את שסתום ההזרמה לכל המתזים במקביל ויוצרת מסך של חומר הכיבוי.

  • מערכות כיבוי בקצף

מערכות ספרינקלרים מתקדמות המיועדות לכיבוי חומרים דליקים, נפיצים או מסוכנים, (דלק ומוצריו, יריעות ביט ומניות וכן הלאה).

  • ספרינקלרים עגולים גלויים

בעלי מראה המזכיר פטריה עגולה, המורכבים, לרוב, על תקרת החדר או האולם.

  • ספרינקלרים נסתרים

ספרינקלרים קטנים המותקנים, לרוב, בפינות ובמקומות אליהם לא ניתן הגיע, מתוך ניסיון להתחשב במראה הכולל של החלל.

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם:

Call
Mail
Call Now Button