לייעוץ ראשוני ללא התחייבות פנו אלינו

  גלאי עשן

  גלאי עשן כשמו כן הוא – מכשיר המופעל באמצעות חיישן המזהה קיומו של עשן ופועל בדרך כלשהי על מנת להתריע על האפשרות של שריפה. אולי קשה לכם להאמין, אבל למרות שאנחנו כבר ב-2020, ולמרות מקרי השריפה המחרידים שאנחנו קוראים עליהם בכל שנה (ובעיקר בעונת החורף), מאחר והחוק הנוגע לגלאי עשן ולציוד כיבוי אש נוגע רק לבתי עסק ומוסדות, עדיין קיימים בתים ודירות שהגרים בהם לא נהנים מההתראה המוקדמת אותה מספק גלאי עשן ביתי. ת"י 1120 – התקן הישראלי שעוסק במערכות גילוי אש ועשן והוראות שירותי הכבאות משרטטים את הקווים המנחים לסוגי הגלאים הנדרשים, מיקומם וכן הלאה.

  התקנת גלאי עשן


  סוגי גלאי עשן הקיימים כיום בשוק

  • גלאי עשן עצמאי

  "עצמאותו" של גלאי העשן העצמאי באה לכדי ביטוי בהיותו נקודתי (בניגוד למערכות גילוי האש והעשן), ולכן, גם בחוסר תלות במיקום התקנתו. את הגלאים הללו מאפיין החיבור לחשמל (שמחייב טיפול חשמלאי מוסמך) וכיום, לאור המודעות הגוברת, גם סוללת גיבוי, שתספק מענה למקרים של חוסר בחשמל.

  • גלאי עשן פוטואלקטרי

  גלאי עשן מסוג זה עושה שימוש בקרן אור, כשקרן האור נחסמת בשל עשן, מופעלת האזעקה. גלאי העשן הפוטואלקטריים נחשבים למדויקים ולאמינים ביותר, וכמעט ואינם מספקים אזעקות שווא.

  • גלאי עשן משולב

  גלאי עשן מתקדמים, לרוב, מפוקחי מיקרו-מחשב, המשלבים בין גלאי עשן פוטואלקטריים לגלאי הטמפרטורה לצורך הפחתת אזעקות השווא.

  •  גלאי עשן אופטי

  גלאי עשן אופטיים המגיבים במהירות לשריפות המאופיינות בחלקיקי בעירה שגודלם 0.3-10.0 מיקרון. סוג גלאי זה יזהה מייד עשן לבן הנראה לעין, אולם תגובותיו יהיו איטיות יותר לעשן שחור (כתוצאה משריפת גומי או פלסטיק).

  •  גלאי חום

  גלאי חום מסוג זה מבוסס על מדידת הטמפרטורה הקבועה בחלל ומשלב את מדידת שיעור עליית הטמפרטורה.

  •  גלאי המגיב לשני הקריטריונים – חום ועשן

  גלאי המגיב לקריטריונים השונים ומשלב בין גילוי חלקיקי העשן לחיישן התרמי. כך הוא מנטר באופן יעיל יותר את אזעקות השווא ומקצר את זמני התגובה לשריפה אמיתית.

   התקנת גלאי עשן

  עשן, בדומה לחום, עולה למעלה בחלל, ולכן, באופן הגיוני, המקום המתאים ביותר להתקנת גלאי העשן יהיה על התקרה. כאשר המדובר בבית שלו מספר מפלסים, רצוי להתקין גלאי עשן ביתי בכל אחד מהמפלסים. כך, אם למשל תפרוץ שריפה באחד מהמפלסים גלאי העשן שבו יתריע על העשן ויצפצף, דבר שהוא לא יעשה כשהעשן לא יגיע אליו, בשל היותו במפלס אחר. בבית מרובה מפלסים מומלץ להתקין גלאי עשן בכל קצה של המדרגות. נוסף על כך, בבתים, חוץ מחדרי השינה, מומלץ גם להתקין גלאי עשן נוספים בכניסות לחדרי השינה, כך, שחלילה ופורצת שריפה בזמן שאתם ישנים, הגלאי יצפצף, יתריע ויאפשר לכם לשמוע את ההתרעה בזמן המתאים. חשוב להתקין גלאי עשן רחוק מציוד ומכשירים שעלולים ליצור שינויים קיצוניים בטמפרטורה, או לייצר אדים מהבילים שעלולים לגרום לגלאים לצפצף.

  • העשן, כידוע, עולה כלפי מעלה בחללים. ולכן, המקום ההולם ביותר להתקנתם של גלאי עשן יהיה על תקרות החדרים.
  • כשיש מספר מפלסים בבית צריך להתקין גלאי עשן עצמאי בכל אחד מהם, כדי שאם, לדוגמה, תפרוץ שריפה במפלס מסוים, גלאי העשן הממוקם בו יתריע, מה שיעזור לכם לאתר את מקור העשן ויקצר את זמני התגובה (החשובים מאד במקרי שריפה).

  • אם בבית קיים גרם מדרגות פנימי, מומלץ להתקין גלאים בכל אחת מהישורות של המדרגות.

  • בנוסף לחדרי השינה עצמם, מומלץ להתקין גלאי עשן בכניסות אליהם. במקרה שפורצת שריפה מחוץ לאחד החדרים, לא יהיה צורך להמתין להתרעה שתתקבל רק כאשר העשן יחדור לתוך החדר עצמו.

  • חשוב להתקין את גלאי העשן כשהם רחוק מסוגי ציוד העלולים לייצר שינויי טמפרטורה קיצוניים או אדים מהבילים העלולים לגרום לצפצוף הגלאי ולהתרעות שווא.

  • בחדרי מחשב, בסלונים ובהם פועלות טלוויזיות, מומלץ להתקין גלאי עשן בשל סיכוני פריצת שריפות שמקורן בקצר חשמלי.

  • יש להקפיד כי מיקום גלאי עשן יהיה מרוחק ממאווררים או ממזגנים שעלולים לפזר עשן ובכך לטשטש קיומו ולשבש את תזמון ההתרעה.

  • יש להקפיד על היוותרו של החיישן גלוי, אם מפני חסימה זמנית (כאהיל או חיפוי בד לתקרה) ואם מפני חסימה קבועה (למשל, צביעה בטעות של הגלאי בעת צביעת התקרה.

   כיצד מתחזקים גלאי עשן ביתי?

  לפחות פעם בחודש יש לוודא את תקינותו של הגלאי באמצעות לחיצה על כפתור הבדיקה שבו לפחות אחת לשנה יש לשאוב בעדינות בשואב אבק את גלאי העשן ואת סביבותיהם על מנת לוודא כי הם נקיים

  במידה ולא צוין אחרת, אורך חייו של גלאי עשן הוא כעשור. בחלוף תקופה זו, יש לרכוש גלאי עשן חדש.

  גלאי העשן צריכים להיות ממוקמים במקומות היעילים ביותר לתפקודם בהתרעה מפני שריפה, ולכן:

  מומלץ להתקין גלאי עשן בחדר המחשב או במקום בו ממוקמות טלוויזיות בשל פריצתן של שריפות על רקע חשמלי. יש להקפיד שלא למקם את גלאי העשן בקרבתם של מזגנים או מאווררים העלולים לפזר את העשן ולטשטש את קיומו. בעת צביעת התקרה, יש להקפיד שלא לצבוע את כיסוי הגלאי העליון, דבר העלול לשבש את תפקודם של חיישני הגילוי.

   תחזוקת גלאי עשן ביתי

  יש חובה לוודא את תקינות הגלאי לפחות פעם בחודש על ידי לחיצת כפתור הבדיקה לפחות פעם בשנה יש לשאוב בשואב אבק את גלאי העשן כדי לוודא שהוא נקי מאבק ומפירורים אחרים אם לא נאמר מפורשות אחרת, אורך החיים של גלאי עשן ממוצע הוא כעשור, לאחר מכן, אתם חייבים לרכוש גלאי עשן חדש.

  אם אינכם בטוחים בתקינותם של גלאי העשן שלכם, דאגו להחליפם ולעשות זאת בהקדם האפשרי.

  השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם:

  Call
  Mail
  אקסטרה דיגיטל - קידום אתרים
  Call Now Button